12 Oct 2014

Hull Schools Athletic Success!

Sirius Academy competed against the other eleven schools in the city as always with some great success in the Hull Schools Athletics Championships!
 
There were some fantastic individual and team efforts throughout all year groups which culminated in the overall final placing’s:-
 
Year 7 Boys   = 2nd
Year 7 Girls   = 3rd
 
Year 8 Boys   = 4th
Year 8 Girls   = 5th
 
Year 9 Boys   = 4th
Year 9 Girls   = 4th
 
Year 10 Boys = 2nd
Year 10 Girls = 7th
 
Although we did not win a ‘Year Championship’ the placing’s are very respectable and Sirius were unfortunate with some of our main athletes unable to compete through injury and illness.  Mia Duke (Year 10) and Mia Husband(Year 9) who had won so much the year previously were sorely missed and a potential star in Lauren McClean was a massive blow to the Year 7 Girls. Team placing’s would have been closer to winning the championships if everyone had been present.
 
There were many stand out performances  in all year groups with Jessica Walker and Jack Mortimer at Year 7; Hollie Young; Beth Dixon and Leon Stewart at Year 8; Hollie Dodsworth; Harry Coulbeck and Steve Willits at Year 9; and at Year 10 Jack Scottow and Molly Bigby.
 
The individual results are listed below and show our athletes and the character they displayed in achieving some outstanding results:-        
 
Results:
 
Year 7 Boys
 
Jack Mortimer 2nd 100m 12.81 and 1st 200m 27.06 and 2nd Long Jump 4.49
Thomas Overton 1st 800m 2.31
Harry Fenton 3rd 1500m
Connor Pickering 1st Shot 9.12m
Jack Mortimer; Kai Shaw; Thomas Overton ;Mason Opie-Palmer 3rd Relay 57.72
 
Year 7 Girls
 
Jessica Taylor 1st – 800m and 1st Triple Jump
Year 7 girls Relay - 1st place.
(Jess Toner, Jess Taylor, Chelsey Anderson, Ellie Robertson).
 
Year 8 Boys
 
Harry Blackham 2nd 100m  12.62
Oliver Walker 3rd 400m 61.46
Leon Stewart  3rd 800m 2.32 and 1st Long Jump 5.02
Connor Foster  2nd Shot 9.34
 
Year 8 Girls
 
Beth Dixon -1st Shot 8.46
Emmie Fenton 2nd 800m
Millie Jordan 3rd Discus 15.21
Hollie Young 1st 200m 28.64
 
Year 9 Boys
 
Harry Coulbeck -3rd 100m 11.99 and 1st 200m 25.72
Bayer Baper 3rd 800m 2.25
Steven Willits 1st Discus 22.50m
Harry Coulbeck; Joe Kennedy ; Bayer Baper; Steve Willits 2nd Relay 50.96
 
Year 9 Girls
 
Hollie Dodsworth 1st 800m
Sophie Murray - 3rd 1500m.
Chloe Dunn - 3rd Javelin 18.30
 
Year 10 Boys
 
Jack Scottow 1st 100m 11.74 and 3rd 800m 59.10
Dylan Hepworth 2nd 200m 26.69
Luke Moss 2nd Triple Jump 10.95
Kean Stephenson 3rd Discus 26.41
Luke Moss; Dylan Hepworth; Connor Matthews; Jack Scottow 1st Relay 48.87
 
Fourteen winners in being first individually or as a team and numerous placed results – a great achievement and well done to all our athletes.
 
Of course it is not always about winning and one of the highlights of the day was the courage displayed in a most arduous 1500m race by Harry Fenton in Year 7. Not very ‘big’ but a boy who showed tremendous ‘ heart’ and paced himself so well to close in on being a close third in a tough race.  A deserved mention!
 
Thank-you to all the staff who supported the event on the day –Emma Bore; Hannah Shaw; Rachel Gay; Martin Smith; Chris Rogers and Alex Sherwood.

Go Back

Good grades do not have to be galaxies away. View our prospectus